Alleby Ridklubb

Resultat

KM gymkkhana ind. 2016

Klubbmästerskap inidividuellt 26-27 / 12
(senast ändrad 26/12 21:45)

  Omgång 1  Res 1   Omgång 2  Res 2   Omgång 3  Res 3  
  Start 11.00       Start 27/12, 11.00  
Heat 1   Julianna-Viktoria   6-9  Felicia-Alma  9-6  Amanda-Alma  5-10
Heat 2   Nicolina-Amanda   10-5  Linnéa Ebba   6-9  Ellen-Ebba  7-8
Heat 3  Tova-Ebba  5-10   Tova-Nicolina  5-10   Madde-Nicolina   6-9
Heat 4  Felicia-Ellen  7-8  Julianna-Ellen  7-7  Julianna Linnéa   6-9
Heat 5  Madde-Sara  6-9  Madde-Viktoria   5-10  Tova-Viktoria  8-7
Heat 6  Alma-Linnéa  6-9  Sara Amanda  9-6  Sara-Felicia  7-8
             
Grenar Slalom
Muggflytt
Toolbox
Bottle Exchange
Flaggor
  HiLo
Skräp
Hippo
Sockar
3-flagg
  Svärd
3-mugg
Victoria Cross
2-flagg
Spring & rid
 

 

Finaler.
Slalom
Muggflytt
Sockar
Hippo
Bottle Exchange
Victoria Cross
Flaggor
Skiljegren - 2 flagg

11-12: Linnéa(15) - Madelene(11), 14-7

9-10: Tova(18) - Amanda(16), 12-9

7-8: Ellen(22) - Julianna(19), 11-10

5-6: Felicia(24) - Alma(25), 11-10

B-final: Viktoria(26) - Sara(25), 12-9

A-final: Ebba(27) - Nicolina(29), 12-9

2014 Resultat

Samlingssida för resultat 2014

 

Datum Tävling  Plats Ryttare  Häst  Resultat
           
Dressyr         
 2014-12  KM lektionsponny  Alleby Annie Abrahamsson Tigger 1
 2014-12  KM lektionshäst  Alleby Annika Mellbin Zalami 1
 2014-12  KM privatponny  Alleby Rebecca Wernlund Druncong Lady 1
 2014-12  KM privathäst   Alleby  Rebecca Wernlund  Patriks 
           
Gymkhana         
 2014-12  KM Par   Alleby  Amanda Bryngelsson
 och Ebba Ardbring
 1
 2014-12  KM Individuellt  Alleby  Hannar Nordin  Winston  1
           
Hoppning         
 2014-12  KM privathäst  Alleby  Caroline Claesson 1
 2014-12  KM lektionshäst  Alleby  Sandra Ivestig 1
 2014-12   KM privatponny  Alleby  Felicia Wikman Adolfsson 1
 2014-12  KM lekitonsponny  Alleby  Tova Geremyr 1

 

lagpris2014

Alleby BohusCup vinnare i dressyr ponny 2013

Grattis till Allebys dressyrponnylag som  vann Bohuscupen 2013

Söndagen den 26 maj gick finalen av Bohuscupen. De bästa lagen från delomgångarna i norr och söder möttes i en final som ägde rum på Bollebygds ridklubb arrangör var Hällingsjö RF.
Inför finalen låg Alleby RK på en delad andra plats ihop med Bulycke RK med 18 poäng. På första plats låg Kongahälla RS på 20 poäng. 4:a och 5:a låg Orust med 16 poäng och Valsäng med 14.  

 

Vi bjöds på fina ritter av våra duktiga ryttare och duktiga hästar och vid dagens slut stod Allebys lag som vinnare av finalen och Bohuscupen.
Laget bestod av lagledare: Catarina Wernlund och ryttarna:

Felicia Svensson Oliviera på Tigger

Jenny Hall på Esperanza

Ellen Nisbeth på Valencia

Matilda Lorén på Baylight.


Övriga ryttare som representerade Alleby med kanonfina ritter denna dag var: Rebecca Wernlund på Just Wait For Lindsy och Hanna Gullbert på Jolina.

 

Övriga resultat från Finalen, Orust RK blev placerad på 2:ndra plats och Kongahälla RS 3:a, Valsäng RF 4:a och Bulycke RK 5:a

Totalt för hela Bohuscupen blev resultaten VINST för Alleby RK, placerad på andra plats blev Kongahälla RS, Orust slutade på en 3:dje plats och 4:a och 5:a blev Bulycke RK och Valsäng RF Totalt antal tävlande lag 14 st.

 

KM Vinnare i Dressyr 2013

Grattis Alla Klubbmästare i Dressyr 2013

 

Felicia Svensson Oliviera - Lektionsponny Hera

Rebecca Wernlund - Privatponny Drumcong Lady
Annika Persson - Lektionhäst TopTrick
Rebecca Wernlund - Privathäst Patriks

 

Tack alla andra som ochså deltog med många fina ritter.

 

Övriga resultat hittar ni här

http://online.equipe.com/sv/competitions/8410

 

 

 

Pris för prestationer i lagtävlingar 2012

Pris för prestationer i lagtävlingar 2012

  

Gunilla Adolfsson från Alleby RK får mottaga pris för fina prestationer under 2012 års lagtävlingar

från tävlingssektionens ordf. Kicki Christensson på Göteborg & Bohusläns Ridsportförbund .

 

Du är här: Hem Tävling Avslutade tävlingar 2021 Tävlingar Resultat